Produkt


gekoncik nocny
gekoncik nocny

GEKONČÍK NOČNÝ

Gekončík je sfarbený žlto až žltohnedo s malými tmavo hnedými pásikmi a škvrnami, no existuje aj veľa farebných mutácií. Chvost má v priereze guľatý, zreteľne článkovaný a pomerne krátky. Samci sú statnejší ako samice a majú výrazné vačky hemipenisov.

Popis

Lat.nazov:
Eublepharis macularius
Dĺžka:
20-28cm
Charakteristika:

Gekončík je sfarbený žlto až žltohnedo s malými tmavo hnedými pásikmi a škvrnami, no existuje aj veľa farebných mutácií. Chvost má v priereze guľatý, zreteľne článkovaný a pomerne krátky. Samci sú statnejší ako samice a majú výrazné vačky hemipenisov.

Pôvod a spôsob života:

Gekončík nočný sa vyskytuje v Indii, Afganistane, Pakistane, Iráne a Iraku. Obýva stepi, skalnaté púšte a redšie porastené trávnaté plochy. Cez deň prespávaja medzi kameňmi, alebo v škárach a loví až keď je celkom tma.

Potrava:

Živí sa hmyzom, pavúkmi a drobnými škorpiónmi. Kŕmime cvrčkami, sarančatami, holíčatami myší a potravu pravidelne dopĺňame o vitamíny a minerály.

Chov a rozmnožovanie:

Vhodné je chovať ho skupinách 1 samec, 3-4 samičky, no nie viacerých samcov. Na chov odporúčame väčšie terárium s rozmermi 80x40x40 cm. Ako podklad je vhodný hrubý piesok alebo zmes piesku a hliny. Nevyhnutná je plochá miska s vodou. Nad vyhrievacími miestami by teplota mala dosahovať až 35°C, inde v rozmedzí 28 – 35oC cez deň a v noci 20 – 22oC. V októbri začíname postupne skracovať dĺžku denného osvetlenia na 6 až 8 hodín. V januári zasa ho musíme postupne predlžovať na 12 až 14 hodín. Títo gekončíci v teráriu ľahko skrotnú a veľmi skoro si zvyknú na presnú dobu kŕmenia. Potom často prijímajú potravu z ruky. Aby samička mohla zniesť vajíčka, treba naplniť jeden roh terária zmesou záhradnej prste a piesku. Musí byť vlhký a jeho teplota musí byť 30oC. Koncom januára sa gekončík zvyčajne pári. Samička kladie viackrát do roka 2 vajíčka do vyššej vrstvy vlhkého substrátu, preto je vhodné do terária umiestniť nádobu (napríklad kvetináč) s lignocelom, ktorý udržujeme mierne vlhký. Vajce musí byť inkubované pri teplote 26-31oC a vlhkosti 70-80%. Od teploty pri inkubácii závisí pohlavie jednicov. Mláďatá sa liahnú po 50-60 dňoch, dospievajú vo veku 1,5 roka.

Začíname s chovom:

Ako základnú výbavu pre gekončíka nočného odporúčame:

  • Terárium – minimálne 80x40x40cm pre chovnú skupinku
  • Osvetlenie – nočná žiarovka (nepotrebuje UVB/UVA žiarenie)
  • Miska na vodu
  • Podstielka – piesok
  • Dekorácie – konáre, kamene, umelé dekorácie
  • Úkryt
  • Výhrevná žiarovka / výhrevý kameň
  • Vitamíny – Reptivit, Reptimineral
  • Teplomer

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte recenziu ako prvý “GEKONČÍK NOČNÝ”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *