Produkt


chameleon jemensky
chameleon jemensky

CHAMELEÓN JEMENSKÝ

Tento chameleón má mimoriadne vysokú prilbu a výrazný hrdelný hrebeň, vysoký až 8 cm. Má pestré sfarbenie, ktoré sa mení v závislosti na stave a nálade jedinca.

Popis

Lat.nazov:
Chamaeleo calyptratus
Dĺžka:
samica 45cm s chvostom, samec 65cm s chvostom
Priemerná dĺžka života:
samica 2 roky, samec 5 rokov
Charakteristika:

Tento chameleón má mimoriadne vysokú prilbu a výrazný hrdelný hrebeň, vysoký až 8 cm. Má pestré sfarbenie, ktoré sa mení v závislosti na stave a nálade jedinca.

Pôvod a spôsob života:

Chameleón jemenský sa vyskytuje v horských a podhorských polopúšťach na juhu Arabského poloostrova. Žije vo vetvách akácií, na kukurici, sukulentoch a kríkoch. Cez deň sa zvyčajne zdržuje vo výške 1 – 3 m, noci trávi na konci najvyšších vetiev stromov.

Potrava:

Chameleón jemenský je veľmi žravý – požiera prakticky všetko, čo sa hýbe, až do veľkosti štvortýždňovej myši. Prednosť dáva muchám a cvrčkom, ale žerie aj bežné druhy hmyzu. Zožerú aj rastlinnú potravu – zelené listy, kvety a plody.

Chov a rozmnožovanie:

Tomuto chameleónovi stačí terárium s rozmermi 80x70x150 cm. Cez deň by malo byť vyhriate na 28 – 35oC, v noci jeho teplotu treba znížiť na 22oC. Potrebuje žiarovku s UV. Do jedného terária nikdy neumiestňujeme viac ako jedného samca, lebo sú veľmi agresívni. Mladým jedincom rosíme terárium niekoľkokrát denne. V lete je vhodné umiestniť terárium na miesto kam svieti slnko. Tento druh pohlavne dospieva okolo 6-7 mesiaca. Približne 30 až 45 dní po oplodnení znáša samica 20 – 70 vajec do jamky hlbokej asi 20 cm. Ihneď po znáške ich zahrabe. Vajcia inkubujeme vo vlhkom vermikulite pri teplote 30oC. Mláďatá sa liahnu za 150 až 220 dní. Už po niekoľkých hodinách sú schopné sami prijímať potravu.

Začíname s chovom:

Ako základnú výbavu pre chameleóna odporúčame:

  • Terárium – minimálne 50x50x80cm pre 1 dospelého chameleóna
  • Osvetlenie – žiarovka s UVB/UVA
  • Miska na vodu
  • Rozmpračovač / rosič
  • Podstielka – piesok, rašelina
  • Dekorácie – konáre a popínavé umelé rastliny
  • Vitamíny – Reptivit, Reptimineral
  • Teplomer / Vlhkomer

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte recenziu ako prvý “CHAMELEÓN JEMENSKÝ”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *