Popis
Táto korytnačka je najbežnejším druhom na Slovensku a to vďaka svojej aktivite a tiež relatívnej „nenáročnosti“. Pancier má žlto hnedé zafarbenie často s čiernou kresbou, preto je tento druh veľmi atraktívny. Rovnako ako všetky suchozemskej korytnačky spadá pod ochranu CITES, konkrétne do zaradenia ll A, preto je dôležité pri nadobudnutí splniť všetky náležitosti v súlade s aktuálnym znením zákonov.
Korytnačky obývajú južné oblasti Európy od Pyrenejského poloostrova až po Balkán. V prirodzenom prostredí sa vyskytujú v dvoch poddruhoch. Počas teplejších ročných období sú pomerne aktívne a naopak zimné mesiace prečkajú prostredníctvom hibernácie – ktorú je pri odrastených a zdravých kusoch vhodné umožniť aj v zajatí.
Zdravá korytnačka je veľmi žravá, jej potrava by mala byť tvorené najmä listami a kvetmi rastlín – vhodná je púpava, skorocel, ďatelinka, tráva a seno. Tieto rastliny zbierame v čistom prostredí (nie u ciest, nesmú byť chemicky ošetrené). Najmä počas zimných mesiacov môžeme podávať čínsku kapustu, rukolu a polníček, vhodné sú tiež kvalitné granuláty pre suchozemské korytnačky. Ako spestrenie stravy môžeme korytnačkám podať čerstvú zeleninu a príležitostne aj ovocie. Nikdy nezabúdame na kvalitné výživové doplnky obsahujúce vápnik.
Potrebujú dostatok priestoru, preto by terárium malo mať na dĺžku aspoň jeden meter. V priebehu dňa je vodný výhrev na 23-30 stupňov – v teráriu vytvárame teplotný gradient (chladnejšia a teplejšia časť), v noci necháme teplotu klesnúť na izbovú teplotu, nezabúdame na kvalitný zdroj UVB. Počas teplejších mesiacov je vhodný chov vo vonkajšom, dobre zabezpečenom výbehu. Ak chováme korytnačku v teráriu je vhodné terárium rozdeliť na dve časti – suchú a vlhkú. V suchej časti bude miska s potravou a ako substrát nám môže poslúžiť drevitá štiepka, do vlhkej časti môžeme umiestniť zmes piesku a rašeliny (niektorí chovatelia využívajú vlhké hobliny) – túto časť udržujeme neustále vlhkú, korytnačky sa tu zvyknú zahrabať a vyššia vlhkosť priaznivo ovplyvňuje vývin panciera. Dekorácie vyberáme tak, aby korytnačka mala dostatočný priestor na lezenie a nemohla sa v dekorácii zaseknúť. Do terária neumiestňujeme umelé rastliny – korytnačka by sa ich pokúsila zožrať. Ak chceme daný druh rozmnožovať, vhodné je zaobstarať si samca a jednu (ideálne viac) samíc. Rozmnožovanie prebieha 1 – 3x ročne v závislosti od teploty a miesta, kde sú chované. Samička kladie do vyhrabanej jamky 2-15 vajíčok (počet záleží od veku a veľkosti samice). Vajíčka inkubujeme pri teplote 30-31 stupňov a mláďatá sa liahnu po 55 až 70 dňoch. Mladé korytnačky sú plne samostatné, aj keď chúlostivejšie na správnu teplotu a vlhkosť. Pri odchove nezabúdame splniť všetky zákonné náležitosti.
Ako základnú výbavu pre korytnačku odporúčame:
- Terárium – aspoň 1m na dĺžku
- Osvetlenie – žiarovka s UVB/UVA
- Plytké misky na vodu a potravu
- Podstielka – štiepka, rašelina, piesok….
- Úkryt
- Vitamíny a minerálne doplnky
- Teplomer / Vlhkomer