Popis
samičky sú menšie ako samčeky. Mladé vtáky majú na hlave menej červeného peria; chvostové krídla sú kratšie.
Nový Zéland
Kakariki červenočelý je dnes v aviaristike bežný. Ešte nedávno bol vo svojom rodisku na Novom Zélande ohrozeným druhom. Vláda Nového Zélandu však spolu s aviaristami zaviedla chovný program, ktorý sa ukázal ako veľmi úspešný. Celkový počet kakariki sa zvýšil z alarmujúcich 103 v roku 1958 až na prekvapujúcich 2500 kusov v roku 1964. Odvtedy sa darí všetky jedince odchované v aviáriách úspešne uviesť späť do voľnej prírody. Dá sa dobre skrotiť.
Kakariki nepohrdne semenami pre papagájce vlnkované, ovocím a zeleným krmivom. Občas, najmä však počas kŕmenia mladých, pozobe aj múčne červy.
Pretože sú to otužilé vtáky, môžete ich ubytovať v aviáriu. Kakariki s obľubou hrabú po zemi. Iba málo papagájov je plodnejších ako kakariki – znáška až deviatich vajec nie je žiadnou zvláštnosťou. Mladým vtáčikom zabezpečte vhodné prístrešie, lebo kakariki hniezdia často aj viackrát do roka. Ak je to možné, treba samičke zabrániť, aby vysedela viac ako dve rodinky mláďat za jednu sezónu, lebo nadmerné množstvo rodičovských povinností ju vyčerpáva. Bolo vyšľachtených niekoľko farebných mutácií tohto druhu, napríklad škoricový a škvrnitý vták. Inkubácia trvá 19 dní; mláďatá opúšťajú hniezdo vo veku 42 dní.
Pre zistenie základnej výbavy si pozrite podobné druhy zvierat.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.