Produkt


morca domace
morca domace

MORČA DOMÁCE

Morčiatko je veselé, dobromyseľné zvieratko a starať sa o neho je pomerne jednoduché. Je komunikatívne, veľmi ľahko sa skrotí a preto patrí medzi najobľúbenejšie domáce zvieratká chované v byte. V dnešnej dobe existuje mnoho rôznych plemien morčiat, líšiacich sa farbou, dĺžkou či štruktúrou srsti, farbou očí a cenou.

Kategórie: ,

Popis

Lat.nazov:
Cavia aperea porcellus
Dĺžka:
25cm
Hmotnosť:
okolo 1kg
Priemerná dĺžka života:
5-7 rokov
Pôvod:

Morča domáce pochádza z divého morčaťa (Cavia aperea). Už dávno predtým, ako dobyli Južnú Ameriku Španieli, chovali morčatá pre mäso a kožušinu Inkovia v oblasti dnešného Peru a Chile. Často sa chovali aj ako domáci maznáčikovia pre deti. Morčatá boli dovezené do Európy okolo 16.storočia a ako domáci maznáčikovia sa začali chovať na začiatku 18. storočia, a to hlavne v Anglicku. Spočiatku si ich mohli dovoliť len bohatí. V Anglicku boli tiež od 19. storočia prvé výstavy morčiat. Po druhej svetovej vojne prišla vlna obľúbenosti morčiat, ktorá trvá dodnes.

Charakteristika:

Morčiatko je veselé, dobromyseľné zvieratko a starať sa o neho je pomerne jednoduché. Je komunikatívne, veľmi ľahko sa skrotí a preto patrí medzi najobľúbenejšie domáce zvieratká chované v byte. V dnešnej dobe existuje mnoho rôznych plemien morčiat, líšiacich sa farbou, dĺžkou či štruktúrou srsti, farbou očí a cenou.

Potrava:

Potrava morčaťa by mala byť pestrá. Vhodné je kŕmiť pravidelne každý deň v rovnakom čase, ráno a večer. Najdôležitejšou zložkou potravy je seno. Morča k nemu musí mať prístup neustále. Ďalšou základnou zložkou potravy je zelenina, ktorú by malo morča dostávať každý deň. Môžete mu dávať takmer akúkoľvek zeleninu, napríklad mrkvu, zeler, petržlen, papriku (nie pálivú), červená repa, čerstvý fenikel, rajčiny, šaláty, rôzne zeleninové vňate, v malom množstve uhorku (väčšie množstvo môže spôsobiť hnačky), v malom množstve karfiol, kapustu, kaleráb, brokolicu, kel (tato zelenina nadúva a to je veľká záťaž na trávenie). Nevhodné sú zemiaky, pór, cibuľa a cesnak! Ovocie dávajte len občas v malom množstve (obsahuje veľa cukru), napr: jablko, hruška, hrozno, mandarínka, melón, ananás, jahody, čerešne atď. V teplom období by mali morčatá dostávať každý deň trávu v primeranom množstve, ale nenahrádza seno! Je dôležitým zdrojom vitamínov. Nesmie byť zaparená a chemicky ošetrená. Najvhodnejšia je púpava alebo kvety sedmokrások. Nie všetky rastliny sú pre morčatá jedlé, Preto nezbierajte nič, čo nepoznáte. Ďalej je dobré podávať vetvičky ovocných stromov na ohrýzanie, sušené bylinky i se stonky na obrusovanie zubov. Morča musí mať vždy prístup k pitné vode, hoci ju prijíma aj z čerstvej potravy. Je dobré ju mať v napájačke, pretože v miske dochádza často k jej znečisteniu podstieľkou a výkalmi. Voda by mala byť prevarená alebo odstáta. Dôležitou zložkou krmiva sú aj zmesi zrna a granúl pre morčatá (nie pre králiky a iné hlodavce), ktoré obsahujú pridaný vitamín C. Ten si morča nevie vyrobiť samo, preto ho musí získavať z potravy. Často je ale nutné vitamíny dodávať aj v podobe kvapiek alebo prášku.

Chov a rozmnožovanie:

Rovnako ako pri chove iných domácich miláčikov, je potrebné zaistiť zvieratku vhodné podmienky a venovať mu dostatok času. Morčatá sú zvieratká spoločenské, obzvlášť samice je preto možné chovať v skupine. Chovať dvoch alebo viac samčekov sa neodporúča, pretože sa okolo ½ roku začínajú biť, aj keď sú spolu od narodenia, nie je to však pravidlom. Vhodné bývanie pre jedno morča je klietka veľkosti minimálne 80×50cm a výške 35-40cm. Tá by mala byť umiestnená na svetlom mieste (nie priamo na slnku), kde nie je prievan a prílišný hluk. Ako podstieľku je vhodné použiť hobliny, drevené pelety, papierové pelety alebo kukuričnú drť. Je dôležité uvedomiť si, že morča nemôže byť stále iba v klietke a potrebuje výbeh, či už o byte alebo po záhradke. V lete môžeme dať morča do vonkajšieho výbehu, ktorý musí byť oplotený a treba v ňom zabezpečiť úkryt, aby sa morča neprehrialo na slnku a malo sa kam schovať. Morčatám rastú zuby a pazúriky neustále, preto kontrolujte, či nedochádza k ich prerastaniu. Ak áno, treba ich zastrihávať. Na obrusovanie zubov najlepšie slúži seno ako základná zložka potravy, konáriky ovocných stromov, minerálne kamene. Morčatá žili v prírode vo veľkých skupinách, preto majú silne vyvinutý sociálny zmysel. Morčatá ovládajú pestrú škálu zvukov a iných prostriedkov k vyjadreniu svojich pocitov: • Kvíkanie – morča vyžaduje pozornosť, má na niečo chuť; kvíkajú tiež mláďatá, dožadujúce sa svojej matky • Bublanie – vyjadruje spokojnosť, kľud; „bublajú“ aj samice v ruji • Cvakanie zubov – značí hrozbu, strach, hnev • Spievanie – jedná se o ojedinelú záležitosť, presne se nevie, čo spievanie vyjadruje, existujú domnienky, že je to napríklad signál stresovej situácie, alebo socialny tlak Uši morčaťa dokážu vnímať ultrazvuk až k hranici 100 kHz. Gravidita samice je 62 – 69 dní, rodia sa 1- 4 mláďatá, ale väčšinou 2 mláďatá, ktoré sú dosť vyvinuté a už od narodenia prijímajú pevnú potravu. Mláďatá sa odstavujú od samice v piatich týždňoch.

Začíname s chovom:

Ako základnú výbavu pre morča odporúčame:

  • Klietka – odporúčame minimálne 80x40x40cm
  • Podstielka – hobliny / papierová podstielka
  • Seno
  • Krmivo – zmes pre morčatá s obsahom vitamínu C
  • Snack – tyčinky pre morčatá / keksíky / dropsy
  • Minerálny kameň
  • Miska na krmivo
  • Miska na vodu / napájačka
  • Domček

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte recenziu ako prvý “MORČA DOMÁCE”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *