Popis
Pohlavie dokáže určiť iba odborník; samčeky spievajú. Mladé vtáky sú výraznejšie sfarbené a spodnú časť tela majú svetlejšiu ako dospelé.
krížením z Japonska
Pôvod petrúnky japonskej je záhadou, pretože vo voľnej prírode sa nevyskytuje. Predpokladá sa, že je výsledkom selektívneho kríženia uskutočneného pred storočiami v Číne medzi mníškou bronzovou (Lonchura striata) a iným príbuzným druhom. Záznamy dokumentujú výskyt týchto vtákov v Japonsku asi v 16. Storočí. V Európe sa prvýkrát objavili roku 1860.
Dnes sa tieto vtáky chovajú po celom svete a radia sa medzi najpopulárnejšie pinky. Sú veľmi cenené ako náhradní rodičia austrálskych piniek, napr. amadiny Gouldovej, ktoré nezvyknú byť spoľahlivými rodičmi. Vyskytujú sa v rôznych farebných mutáciách – gaštanová hnedá, čokoládová hnedá, biela.
Pestúnke japonskej dávajte štandardnú zmes pre pinky a zelenú potravu. Je vhodné občas krmivo doplniť o postrúhanú mrkvu, zelené krmivo, vaječnú zmes, hmyz, grit
Sú to prirodzené mierne otužilé a spoločenské vtáky, takže budú pokojne prebývať v záhradnom aviáriu spoločne s astrildami a inými malými pinkami. Sú nenáročné a vhodné na chov v malej klietke. Páriku, ktorý sa chystá hniezdiť, zabezpečte vhodný stavebný materiál na hniezdo, napr. suchú trávu alebo mach, prípadne náhradný materiál z obchodu pre chovateľov. Vyhnite sa umiestneniu pestúnky japonskej spolu s panenkami, pretože sa môžu navzájom krížiť. Inkubácia trvá 12 dní; mláďatá opúšťajú hniezdo vo veku 21 dní.
Pre zistenie základnej výbavy si pozrite podobné druhy zvierat.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.