Štartujeme s úpravou už od šteniatka

Štartujeme s úpravou už od šteniatka

Každý psíčkar sa od prvého dňa s novým členom rodiny (šteniatkom) stretáva s mnohými otázkami. Bohužiaľ, nie vždy je začínajúcemu psíčkarovi nápomocný chovateľ, od ktorého si šteniatko zadovážil a tak je niekedy ťažké nájsť správne odpovede na tieto otázky.

V našom prvom článku sa vám pokúsim svedomito a objektívne odpovedať práve na tie prvé kroky, nakoľko aj ja som len obyčajný človek, aj ja som bola niekedy nováčik, ale časom som si prešla pozíciou chovateľa a dnes je moje celoživotné hobby a sen mojou prácou a s radosťou pomáham tým, čo to potrebujú – mojim zákazníkom a aj iným psíčkarom… No, poďme na to – „Ako, kedy, prečo ?“

Kedy prvý krát navštíviť salón pre psov a ako nájsť ten správny ?

Hneď, ako si domov prinesiete šteniatko, vyhľadajte aj salón pre psov a to bez ohľadu na to, o akú rasu psíka a typ srsti ide. Nikdy nedávajte len na prvé kontakty v telefónnom zozname. Poriadne si preverte skúsenosti strihača (groomera), ktorý v salóne pracuje. Sympatia je veľmi dôležitá vec, ale vzťah k práci a k psíkovi ako takému sú niekedy dôležitejšie. Najideálnejšie je, keď si salónik vyhľadáte a navštívite ešte pred tým, než psíka prinesiete domov, strihač vám určite rád poradí, čo by ste dopredu mali vedieť a prípadne si rezervujete termín na prvú návštevu so šteniatkom na čas, keď už ho budete mať doma.

Prečo navštíviť salón už tak skoro ?

Dôvodov na takúto skorú návštevu je niekoľko. Prvým je výcvik, alebo výchova k tomu, aby si psík zvykal odmalička, že je s ním manipulované. Strihač pozrie, v akom stave je srsť a pokožka psíka, ušká, očká, prípadne nejakú prítomnosť parazitov. Bohužiaľ, nie veľmi dobrý stav šteniatok je u nás stále „bežnou praxou“ chovateľov najmä psíkov bez PP… pravda je, že licencovaní chovatelia psíkov s PP majú v globále vzťah ku šteniatkam a ich budúcim majiteľom troška na inej úrovni väčšinou. Z praxe hovorím, že najväčším problémom a stresom pre psíka je nie prvá návšteva salónu, či návšteva salónu ako taká, ale práve vek, v ktorom psík salón prvý krát navštívi. Psíci, ktorí sú pravidelne upravovaní už od útleho veku (u niektorých plemien ako pudlík, kokeršpaniel, bišon…) chodia jednoznačne s radosťou do salónu, avšak psíci, ktorí prvú návštevu absolvovali v čase ťažkej puberty – tzn. Okolo 6-9 mesiacov, si na úpravu zvykajú často aj niekoľko rokov, ak si vôbec zvyknú.

Ako často sa so psíkom potom chodí do salónu ?

To je otázka, ktorej sa budeme určite ešte v našich článkoch venovať… avšak, celkovo platí pravidlo – cca raz za dva mesiace. Záleží ale veľmi od typu srsti, od strihu, schopností a požiadaviek majiteľov. Srsť rastie tak ako ľudský vlas 1cm za mesiac, niekedy rýchlejšie, niekedy pomalšie. Do toho psík počas svojho života prejde niekoľkými štádiami vývinu srsti, počnúc presrsťovaním zo šteňacej srsti, cez problémy so srsťou u sučiek pri háraní, rôzne choroby, hormonálne výkyvy, vplyv ročných období… tomuto všetkému a ešte mnoho ďalším faktorom sa váš psík a jeho kožúšok, či už hladký, hrubý alebo dlhý, musí prispôsobiť a vy mu viete pravidelnou návštevou salónu značne pomôcť.

A posledná z otázok o šteniatku… Môže sa šteniatko kúpať ?

V starých zvykoch sa vravievalo, „Nie !! Pes sa kúpe až v roku, v pol roku, raz za rok, nikdy…!!“

Dovoľte, aby som vás vyviedla z omylu… už v starom Francúzsku okolo roku 1700  na panskom dvore boli prví psí spoločníci pri paničkách šľachticov… Už tu poznali pravidlá hygieny psov snáď viac, než ľudí. Už vznikali prvé strihy, aby psi boli čo najčistejší, nakoľko okrem funkcie ako spoločník, plnili aj funkciu „ohrievačov pod sukňami“ …

Dnes, v modernej dobe už nemáme psov primárne uviazaných na reťaziach kdesi na dvore (aspoň teda väčšina z nás nie…)… psi nám robia spoločníkov, priateľov, spávajú s nami v posteliach, hrajú sa s našimi deťmi aj s ich hračkami, jedávajú so svojimi majiteľmi z tanierov … niečo, čo je nám tak blízke, by nemalo byť špinavé.

Tu nie je ani tak dôležité, ako často sa psík kúpe, ale AKO sa kúpe. Na trhu je veľké množstvo kozmetiky určenej pre psov a mačky… Od ľudskej by sa primárne mali líšiť svojim PH… Tejto téme sa tiež budeme venovať ešte, ale, pre začiatok je pre vás dôležité vedieť, že psík sa bez ohľadu na typ srsti kúpe šampónom pre psov, ideálne 2x po sebe a potom sa mu na srsť aplikuje aj maska, alebo balzam, a to naozaj bez ohľadu na typ srsti. Tu sa totiž staráme o to, čo naši predkovia tak chránili – maz na psej pokožke… šampónom naozaj všetko zmyjeme, odmastíme, vyčistíme… správnym balzamom či maskou kožu naspäť hydratujeme, vyživíme, premastíme.

 

A na záver jedna dôležitá rada. Nesmieme zabudnúť šteniatko zvykať na fén a sušenie. Psík by nikdy nemal ostať zbytočne mokrý. Nie len kvôli prechladnutiu, ale hlavne kvôli možným napr. kvasinkovým infekciám na koži.

 

 

Zdieľať