Zvierací ombudsman

Zvierací ombudsman je organizácia, ktorej zriadením sa zhmotnila dlhoročná snaha zjednotiť útulky pre týrané a opustené zvieratá a ochranárske združenia na Slovensku. Organizácii sa podarilo zmeniť Trestný zákon prijatím novely „Zviera nie je vec“, či nájsť domov stovkám zvierat cez podujatie Nájdite sa! so zvieratkom z útulku. Pomáha združeniam a útulkom, ktoré denne bojujú o prežitie, rieši problémy, na ktoré nemajú čas ani ľudské kapacity. Organizácia pomáha útulkom podávať trestné oznámenia, keďže svoj čas primárne venujú záchrane zvierat, ich ošetrovaniu, umiestňovaniu do dočasnej opatery alebo adopciám. Zákony a osveta znamenajú menej týraných zvierat, menej zvierat v uliciach, menej v útulkoch. Motiváciou Zvieracieho ombudsmana však nie je iba pomoc týraným a opusteným zvieratám, ale snaha výrazne znížiť krutosť na Slovensku. Násilie je totiž len jedno a snaha o jeho zmiernenie by mala ľudí zjednocovať. Preto je tu Zvierací ombudsman.

Zvierací ombudsman je neštátna a apolitická inštitúcia, ktorá je financovaná prevažne z darov fyzických a právnických osôb. Zvierací ombudsman je tím priateľov zvierat, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas a odbornosť jednému odvážnemu cieľu: zlepšiť život a životné podmienky zvierat na Slovensku. Jednou z najdôležitejších aktivít Zvieracieho ombudsmana bolo sprísnenie trestov za týranie zvierat v roku 2011, zákonná možnosť žiadať o granty pre útulky od štátu ako aj známa novela zákona o veterinárnej starostlivosti (Zákon “Zviera nie je vec”). Činnosť je dôležitá aj z hľadiska vnímania ľudí a posilňovania všeobecnej empatie v spoločnosti voči zvieratám, životnému prostrediu a prírode, najmä u detí a mladej generácie.

Vďaka novele zákona o veterinárnej starostlivosti, za ktorej prijatím stojí Zvierací ombudsman sa od septembra 2018 posilňujú práva zvierat a veterinárnych inšpektorov a vylučujú sa akékoľvek pochybnosti o tom, či je, alebo nie je zviera definované ako vec. Ide o dôležitú zmenu, ktorá výrazne zlepší vzmáhanie práv zvierat v prípadoch ich týrania a nezabezpečenia vhodných životných podmienok. Na základe tohto zákona nebude môcť nikto so zvieraťom narábať ako s vecou, ak tak urobí, poruší práva cítiacej bytosti, nie veci, tým aj zákon a po dokázaní viny bude podľa tohto zákona súdený.

Zvierací ombudsman sa aktuálne venuje pripomienkam k novele Poľovníckeho zákona. Snahou je dosiahnuť zmeny, vďaka ktorým by v budúcnosti nebolo možné, aby poľovník zastrelil voľne pusteného psa, ktorý je v lese na prechádzke so svojim majiteľom, alebo, aby sa aj nepoľovník mohol postarať o ranené divé zviera a poskytnúť mu starostlivosť. V súčasnosti je poskytnutie starostlivosti ranenému divému zvieraťu klasifikované ako pytliactvo.

Bezplatná linka právneho poradenstva Zvieracieho ombudsmana:  0948 022 121.

Mailová adresa pre podnety týrania: info@zvieraciombudsman.sk

www.zvieraciombudsman.sk

FB/Zvierací ombudsman

INSTA/Zvierací ombudsman

Na ochranu zvierat a prevenciu pred nezmyselným týraním je možné prispieť na: www.stopkrutosti.sk.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettera a všetky dôležité informácie budete mať na dosah.

PRIPRAVOVANÉ EVENTY A AKCIE

Vašu vernosť si vážime

Ak u nás pravidelne nakupujete, užívajte si výhody, ktoré pre vás máme pripravené. Za každý nákup v minimálnej hodnote 10€ získate nálepku.
Po nazbieraní určitého množstva nálepiek si u nás môžete uplatniť jednorázovú zľavu alebo získať VIP vernostnú kartu. Informujte sa u nás na pokladni.

NAJNOVŠIE BLOGOVÉ PRÍSPEVKY