Popis
Má veľmi dlhé zadné nohy, ktoré majú po tri prsty s osrstenými vankúšikmi. Chvost je plochý má jemne osrstený koniec, ktorý je biely a pred ním čierny pás. Srsť na chrb te je hnedooranžová, na spodnej strane biela.
Miestom jeho výskytu sú púšte, polopúšte a stepi severnej Afriky, predná a stredná Ázia až po severnú Čínu a Mandžusko. Tarbíci sú prevažne samotári, ale niektoré druhy sa niekedy spájajú do menších kolónií. Žijú v podzemných norách, ktoré sú hlboké až 2 metre. Cez deň v nich v chlade prespávajú, čím znižujú stratu vody v organizme.
Tarbík egyptský sa živí hlavne rôznymi semenami a nadzemnými časťami rastlín, vyhrabávajú si aj rôzne korienky a hľuzy. Niektoré druhy žerú aj chrobáky a iný hmyz, nedokážu odolať šťave sladkých plodov. Kŕmime ich zmesou semien (proso, lesknica, ovos, pšenica, slnečnica) senom, zeleninou, vetvičkami ovocných stromov. Vodu získavajú z potravy, preto nie je potrebné aby mal misku či napájačku.
Terárium pre tarbíka by malo mať minimálnu plochu dna 120×50 cm a výšku asi 80 cm. Je to minimálny rozmer pre jedného až dvoch tarbíkov. Malo by byť vyhrievané na teplotu cca 23-26oC cez deň, v noci by mala teplota klesnúť na izbovú teplotu. Môžete ho chovať aj pri izbovej teplote bez vyhrievania. Ako podklad je najlepší púštny piesok, ktorý nepráši. Osvedčil sa však aj dobre prepraný jemný riečny piesok. V teráriu musia byť umiestnené minimálne dva alebo tri úkryty. Najvhodnejšou dekoráciou sú zložito tvarované veľké korene. Tarbíci začínajú pohlavne dospievať v 3. – 4. mesiaci. Samička je gravidná zhruba 25 dní, potom privedie na svet 2 – 6 mláďat, ktoré kojí 8 týždňov. Mláďatká sa osamostatňujú asi po 3 až 4 mesiacoch.
Ohľadom základnej výbavy sa poraďte s naším personálom.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.